Koduleht ajutiselt suletud

Kodulehe avamiseks palun võtke ühendust Elitec’i klienditoega või saatke meile kiri

• telefon: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Web site is temporarily not available

To activate website please contact the Elitec costomer service or send us a message

• phone: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Login
Kiireste mägi ("kiires - murdes tulesäde) asub Sepamaa külas Jõe talu maadel. Tegemist on Uisu pangast itta jääva omapärase järsunõlvalise domeriidist koosneva mäega, mille absoluutne kõrgus on 11,1 meetrit, suhteline kõrgus 6 m. Mäe jalam ning nõlva alumine osa on kaetud rändkividega. Itta jääva ülemise vana rannaastanguga on mägi ühendatud 1-2 m kõrguse ja kuni poolesaja meetri laiuse loode-kagu suunalise harvade rändrahnudega seljakuga. Ilmselt kujutab mägi endast vana rannaastangu esist jäänuksaart või neemikut. Mäe kõrvalt leiame Uisu e. Jõeoja, mille alamjooksul on kujunenud paarisaja meetri pikkune ja paari meetri sügavune arvukate domeriidijärsakutega kanjonorg, mille kallastel kasvavad puud moodustavad kohati maalilise tunneli.

Legendid räägivad mäe tekkest mitut eri versiooni. Osade arvates on tegemist Suure Tõllu visatud suure kamalutäie kruusaga, mis oli sihitud silla ehitamisest väsinud ja kaldal leiba luusse laskva Vanapagana pihta. Vanapoiss saanudki surma. Tema kaasa süüdanud suure tule mehe mälestuseks ning sealt tõusnud heledad “kiiresed” (Läänemaa murrakus “sädemed”) otse taevasse. Silla jäänused on tänapäevalgi näha.

Räägitakse ka, et mägi on hoopis varemehunnik, mis jäänud alles, kui Suur Tõll Vanapagana maja uppi lükkas. Kuidas siis Tõll üldse teada sai, et Vanapoiss üldse väina äärde maja oli ehitanud? Eks ikka korstnast kõrgele taeva alla tõusvate “kiireste” ja paksu musta suitsu järgi.
Aga võib-olla on see hoopis seljatäis kive, mille Vanapagan kaldale vedas, et hakata suurelt maalt Kesselaiule silda ehitama. Esimese täie jõudis Vanapoiss merre visata, teise toomise ajal olla kukk kirema hakanud, nii et hunnik sinnasamma maha pudenenud, kui ta hirmuga sääred tegi.

Kaugus Uisu pangast umbes 2 km, Mõisaküla salumäest 5 km, Virtsust 8-9 km.

Piltide autor: Arno Peksar