«
»

MTÜ Voose Rehi


MTÜ Voose Rehi


MTÜ Voose Rehi toimetab siin pisut ka muuga, nt paigaldas talude ja küla sildid, uurib lugu, üritab projektidega toimetada jne.
Nime polnud vaja kaua mõelda, kuna voose rehi väga põneva ajalooga koht. Ja MTÜ-l on selles osas suur töö veel teha.

Voose rehi

ehitati u 1870. a mõisasüdamest ca 400 loodesse põllule. Maakivist rehehoone oli 22 sülda pikk ja 4 sülda lai. Säilinud on rehehoone korsten ning osaliselt ka korstnaga ühenduses oleva ruumi põllukividest müürid. Korstna kõrgus on 10,5 m.

2012. a Voose rehe paekivist korsten taastati.

Leader projekti toetusel toimunud koolituse käigus puhastati korstna müüritis murenenud lubjasegust ning täideti uuega. Vahetati ka poolteist sajandit paigal püsinud korstnapea pealmised murenenud paekivid. Ilmastikukindluse parandamiseks kaeti korstnapea plekkmütsiga.

Korstnaga liituv maakivist müüritis ning pinnases leiduvad müürikivid kaevati lahti ja puhastati. Plaanis on lagunenud müürid taas üles laduda ning täies ulatuses katusega kaitsta.


Voose, Voose mõisa ja Voose rehe loo uurimine, talletamine ja paiga korrastamine toimub 2010. a Vooses tegevust alustanud mittetulundusühingu Voose Rehi eestvedamisel. Selles vabatahtlikus töös on kaasa löönud paljud Voose külas elavad või siit pärit inimesed. Lisaks oma küla rahvale on häid abilisi ka mujalt.

Voose rehe korstna taastamisel tegid eriti suure ja tänuväärt töö Harri Sinimeri Haapsalust, Ärni Õuemaa Tuudilt ja Joonas Maanurm Voosest. Voose ajaloo ja pärimuste uurimisel ning kirjapanemisel on hindamatut ja pühendunud abi osutanud Eimar Kaasik Mäensest ning Kõmsilt pärit Mai Schröder, arhiiviandmete leidmisel on abistanud Kalev Jaago Rahvusarhiivist, asjatundliku nõuga on toetanud Laine Vesker Virtsust. Suur tänu!

Voose loo uurimine ja talletamine jätkub.

VOOSE MÕISA lugu tutvustav infotahvel asub Voose rehe juures. Kohalejõudmiseks tuleb Risti-Virtsu maantee 56. kilomeetrilt pöörata Salevere suunas ning sõita 2,4 km kuni tee ääres silt VOOSE REHI. Rehehoone korsten kõrgub teest u 300 m vasakul, kuid jääb metsariba varju.

Parkida saab vastassuunas asuva Voosemetsa turismitalu juures, kus vanadel aegadel asus Voose mõisa tuuleveski. Selleks tuleb Voose rehe sildi juurest pöörata paremale (teest paremal silt VOOSEMETSA). Voose rehi jääb parkimiskohast u 300 m jalutuskäigu kaugusele.
Lisainfot Voose mõisa kohta vaata 
Voose mõis  (Wohsell, Woβel, Wosel, Wosell)


Piltide autor: 1) Joonas 2)