Koduleht ajutiselt suletud

Kodulehe avamiseks palun võtke ühendust Elitec’i klienditoega või saatke meile kiri

• telefon: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Web site is temporarily not available

To activate website please contact the Elitec costomer service or send us a message

• phone: (+372) 65 65 64 6
• info[at]elitec.ee

Login
 

Saastna Näärikivid


Näärikivide nimeline rändrahnude grupp asub Matsalu lahe lõunakaldal Paga küla kohal, 900 m Saastna - Mäense teeristist kirdes, Nääri talu maal. Rahnud on kergesti leitavad, hõlpsasti ligipääsetavad, hästi vaadeldavad. Rahnud asuvad vahetult veepiiril ja on lainete poolt töödeldavad. Kolm suuremat rahnu ja neist murdunud tükid asuvad lähestikku. Mõõtmetelt on kaks suuremat rahnu üle 6 meetri pikad, suurim kõrgus ulatub 2,7 meetrini. Kogumaht on 29,4 kuupmeetrit.
Kevadrände ajal aprillis-mais ning sügisrände ajal septembris-oktoobris võib Saastna rannas vaadelda hanelisi, peamiselt valgepõsk-laglet, harvem hallhane ja kahlajaid. Kahlajate vaatlemiseks on rand teest ka pisut liiga kaugel. Kõige tõenäolisemalt võib näha kiivitajat, liivatülli, meriskit ja punajalg-tildrit. Paraku on Matsalu rahvuspargi kaitse-eeskirja kohaselt rannas lindude rände- ja pesitsusajal liikumispiirang, nii et rahnudele pääseb vahetul ligi ainult talvel või napi kuu aja jooksul suve teisel poolel.

Saastna poolsaar on Eesti läänerannikul umbes 4 km pikk ja üle 1 km lai loodesse eenduv maanina, mis kirdest piirneb Matsalu ja edelast Topi lahega.  Poolsaare läänerannal paljanduv Adavere lademe Velise kihistu domeriit moodustab umbes 1 m kõrguse astangu – Saastna panga. 16. sajandi lõpus oli Saastna poolsaar veel saar, seda mandrist eraldanud väinast on rannajärvena säilinud Sauemeri ja Teorehe järv. Loodes lõpeb poolsaar Pikanina neemega.

Poolsaar kuulub Matsalu rahvuspargi alasse.

Poolsaarel on Saastna küla ja põhjarannal Matsalu lahe ääres Saastna sadam.